Skip to main content
Haber

AYCAN FENERCİOĞLU’NDAN ÇARPICI TESPİTLER

By 21 Haziran 2023No Comments

Aycan Fenercioğlu’dan çarpıcı

TÜİK mayıs ayı konut satışı verilerini açıkladı. Rakamlara göre Türkiye genelinde Mayıs ayında 113 bin 276 konut satışı gerçekleşti. Yabancıya mülk satışı ise düştü. Verileri değerlendiren Fenercioğlu A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Aycan Fenercioğlu, yabancıya satışta düşüş olduğunu ancak bu rakamların önümüzdeki aylarda artacağını öngördüklerini açıkladı

TÜİK verilerine göre, Türkiye genelinde konut satışları Mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 7,7 azalarak 113 bin 276 oldu. Konut satışlarında İstanbul 18 bin 435 konut satışı ve yüzde 16,3 ile en yüksek paya sahip oldu. Satış sayılarına göre İstanbul’u 11 bin 196 konut satışı ve yüzde 9,9 pay ile Ankara, 6 bin 158 konut satışı ve yüzde 5,4 pay ile Antalya izledi. Konut satış sayısının en az olduğu iller sırasıyla 18 konut ile Ardahan, 38 konut ile Hakkari, 55 konut ile Bayburt ve Tunceli oldu.

Konut satışları Ocak-Mayıs döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre Yüzde 16,3 azalışla 482 bin 143 olarak gerçekleşti. Yabancılara Mayıs ayında 3 bin 167 konut satışı gerçekleşti. Yabancılara yapılan konut satışları Mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 46,9 azalarak 3 bin 167 oldu. Mayıs ayında toplam konut satışları içinde yabancılara yapılan konut satışının payı yüzde 2,8 oldu. Yabancılara yapılan konut satışlarında ilk sırayı bin 245 konut satışı ile Antalya aldı. Antalya’yı sırasıyla 934 konut satışı ile İstanbul ve 249 konut satışı ile Mersin izledi. Ülke uyruklarına göre en çok konut satışı Rusya Federasyonu vatandaşlarına yapıldı. Mayıs ayında Rusya Federasyonu vatandaşları Türkiye’den 991 konut satın aldı. Rusya Federasyonu vatandaşlarını sırasıyla 503 konut ile İran, 175 konut ile Ukrayna ve 129 konut ile Almanya vatandaşları izledi.

Türkiye genelinde ilk el konut satış sayısı, Mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4,7 artarak 34 bin 413 oldu. Toplam konut satışları içinde ilk el konut satışının payı yüzde 30,4 oldu. İkinci el konut satışları Mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 12,3 azalış göstererek 78 bin 863 oldu. Toplam konut satışları içinde ikinci el konut satışının payı yüzde 69,6 oldu. Türkiye genelinde ipotekli konut satışları Mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 6,3 azalış göstererek 27 bin 476 oldu. Toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payı yüzde 24,3 olarak gerçekleşti.

Verileri değerlendiren Fenercioğlu A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Aycan Fenercioğlu, “Mayıs ayı verilerine göre özellikle yabancıya satışta düşüş gözlemleniyor. Bu düşüş seçim dönemi ve oluşan belirsizlik ortamından kaynaklandı. Önümüzdeki aylarda yabancı satışın tekrar artacağını öngörüyoruz. Öte yandan ipotekli satışların da aynı şekilde banka faizleri doğrultusunda artacağı beklentisi var. Faizler bankaların istediği oranlarda ve piyasa şartlarına göre şekillenirse yeniden bir talep artışı yaşanacaktır. İkinci el konuttaki satışların sebebi de piyasadaki olağan duraklamanın yansıması. Ama önümüzdeki yaz ayları özellikle sonbahardan sonra konut satışlarındaki tüketimde artış yaşanacaktır” diye konuştu.