Skip to main content
Haber

BİR ALANYA MARKASI: FENERCİOĞLU A.Ş.

By 24 Mart 2022Mart 9th, 2023No Comments

Üniversiteden derece ile mezun olduktan kısa sürede memleketi Alanya’ya dönen ve burada çalışmaya başlayan Fenercioğlu, 2009 yılından bu yana inşaat sektörü için kurduğu pek çok firmayı, kurucusu ve başkanı olduğu Fenercioğlu A.Ş.’de bir araya getirdi. Özellikle Alanya’da kentsel dönüşüm projeleri, yapı denetimi ve AVM çalışmaları ile marka olan Fenercioğlu A.Ş., çalışmalarındaki başarıyı, güçlü mimar ve mühendis kadrosuna bağlıyor. Antalya’da da adından söz ettiren ve proje teklifleri alan Fenercioğlu A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Aycan Fenercioğlu, “Antalya’ya sonra Türkiye’ye ardından da dünyaya açılacağız” dedi. Fenercioğlu ile röportajımızdan öne çıkan başlıklar şöyle:

Aycan Bey, özellikle Alanya’da kentsel dönüşüm çalışmaları ve AVM denince akla gelen ilk isimlerden birisiniz. Kendinizden ve çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

1986 yılında Alanya’da doğdum, büyüdüm. İlkokul ve lise eğitimlerimi İstanbul’da çeşitli okullar kazanmama rağmen ailemin isteği ile burada Alanya’da tamamladım. Türkiye’nin en önemli üniversitelerinden biri olan Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünü kazandım. Üniversiteyi erken bitirerek okulun tarihine ismimi yazdırmak nasip oldu. Üniversiteden mezun olduktan sonra o günkü şartlardan dolayı önce İstanbul’da daha sonra yurtdışında çalışma planlarımdan vazgeçmek durumunda kaldım ve Alanya’ya döndüm. 2009 yılından itibaren inşaat sektörü üzerine çalışıyorum. Kurucusu olduğum Fenercioğlu A.Ş.’nin başkanıyım. Evliyim, 2 evlat sahibiyim.

‘PEK ÇOK ŞİRKETİMİZİ FENERCİOĞLU A.Ş.’DE BİR ARAYA GETİRDİK’

Fenercioğlu A.Ş.’den de bahsetmek isteriz. Fenercioğlu A.Ş.’nin çatısı altında hangi hizmetler var?

İnşaatın yanı sıra proje, kentsel dönüşüm, gayrimenkul geliştirme, pandemi döneminde yeni başladığımız tarım şirketlerimiz ile önümüzdeki günlerde üzerine çalıştığımız turizm ve sağlık sektörleri için kurulacak olan şirketlerimizi Fenercioğlu A.Ş.’de bir çatı altına aldık. Temel uzmanlık alanımız inşaat. Mimari projesinden yapımına, yapı denetimden beton laboratuarına kadar inşaat sektörünün tüm gereksinimleri bünyemizde var. Bu konumda çalışmaları olan Alanya’da ve Antalya’daki tek şirketiz. Şuan yaklaşık 55 mühendis ve mimar ekip arkadaşımızla çalışmaktan çok mutluyuz. Yıl sonuna kadar kadromuzu 70 kişiye çıkarma planımız var.

‘ALTSO BAŞKANI ŞAHİN’İN DESTEĞİ ÇOK BÜYÜK’

Fenercioğlu A.Ş. bugüne kadarki projeleri neler oldu?

Alanya’da bugüne kadar pek çok projeye imza attık. Özellikle Alanya bölgesinde kentsel dönüşüm ve AVM inşaatları noktasında birçok projemiz oldu, olmaya da devam ediyor. Bu konuda bize vizyonu ve desteği ile katkı sağlayan ALTSO Başkanı sayın Mehmet Şahin’e teşekkür ederim. İnşaatta projesinden yapımına kadar inşaatın tüm gereksinimlerini, başka bir şirkete ihtiyaç duymadan karşılıyoruz. Antalya’da da olmak üzere mevcutta devam eden 10 inşaatımız var. Seneye yazın 17, 2023 yılında ise 23 projeyi aynı anda yürütme hedefliyoruz. Antalya’dan çok ciddi talepler alıyoruz. Önümüzdeki süreçte Antalya’da olan projelerimizi daha da arttırıp önce tüm Türkiye’de sonra da özellikle Avrupa’da projelerimiz olacak.

‘ALANYA VE BÖLGEDE TEKİZ!”

Alanya’da kentsel dönüşüm çalışmaları nasıl başladı ve nasıl devam ediyor? Kent estetiğinden memnun musunuz, eksiklikler var mı?

Kentsel dönüşüm çalışmalarımız, Alanya’da oluşan arz talep ile başladı. Alanya’da özellikle şehir merkezinde arazi kalmadığı için yeni inşaat yapma noktasında lokasyon bulunmuyordu. Şehrin de bir dönüşüme, estetiğe ihtiyacı vardı. Bu noktada kentsel dönüşüm ile ilgili oluşumu kurduk. Alanya’da kentsel dönüşüm parsel bazında yani binasal bazda devam ediyor. Bu noktada da en çok iş yapan ve güven veren firma biz olduk. Kentsel dönüşümün ilk günlerinde ekiplerimiz, vatandaşlara bu yenileme ve dönüşüm çalışmasından bahsetmek için görüşmelere giderdi.Şimdi ise bina yaşı dolan ya da yaşı yaklaşan bina sahipleri, bizim şirketimize gelerek bizimle çalışmak istediklerini söylüyorlar. Bizler de geniş kadromuz ile dönüşüm çalışmalarını, bina sahiplerinin haklarını koruyarak devletten alınan kira yardımlarına kadar her noktada hizmet veriyoruz.
Kent estetiği ile alakalı, geçtiğimiz günlerde bir komisyon kuruldu. Kent estetiğinde elbette eksikler var. Zaten yaşı dolmuş binaların yenilenmesi noktasındaki temel kaygılarımızdan biri de estetiği güçlendirmek. Umuyoruz ki bu eksiklikler bir an önce Alanya’mızın marka değerini noktasında güçlenir.

‘EVİN METREKARESİ KÜÇÜLÜYOR AMA MADDİ DEĞERİ 2 KAT ARTIYOR’

Kentsel dönüşüm ile evi yenilenecek olanlar, metrekare kaybından dolayı çekinceler yaşıyor. Kentsel dönüşümde kriterler nelerdir? Ev sahiplerinin bir kısmı, hangi çekinceleri yaşıyor?

Maalesef şu anda Alanya ve Antalya’da gerçekleşen mevcut kentsel dönüşüme ekstra bir emsal verilmiyor. İstanbul’un bazı bölgelerinde verildiği gibi ek kat çıkma hakkı verilmediği için de metrekare kayıpları yaşanarak evler küçülüyor. Bu da 5 dilim pastayı 8’e bölmek gibi bir durum oluyor. Fakat bu duruma metrekare olarak bakıldığında küçülüyor ama evin değeri en az 2 katına çıkıyor. Ev sahipleri elbette metrekare bazında bakınca çekinceler yaşıyor ama merkezdeki binalar 30 yaşını doldurmuş durumda, her şeyden önce binalar güvenli hale geliyor ve yenileniyor bu nedenle, vatandaşların haklarını da koruduğumuzu hatırlatarak kentsel dönüşümü tavsiye ediyoruz.

‘BAZI YETERSİZ FİRMALAR, VATANDAŞLARI KANDIRDI’

Peki, bir İnşaat Mühendisi olarak Alanya’da sizin gibi kentsel dönüşüm yapanların çalışmalarını nasıl buluyorsunuz? Mülk sahipleri haklarını alabiliyor mu?

Alanya’da ne yazık ki ehli ve yeterli olmayan firmaların organize ettiği yıkımı tamamlanan ama yapıma geçilmeyen belli yerler var. Bu firmalar, vatandaşla anlaşma aşamasında verilmesi mümkün olmayan metrekarelerin sözünü vererek insanları kandırdılar. Verilen metrekare sözlerinin yerine getirilmesi mümkün olmadığı için de mağduriyet yaşayan vatandaşlar oldu. Bu konuda vatandaşlara, kentsel dönüşüm için anlaşma yapılmadan önce bir avukata, mimara ya da mühendise sözleşme metrekarelerini teyit ettirip öyle karar vermelerini tavsiye ederim. Çünkü imar mevzuatına aykırı projeler insanlara sunularak haklarını alamamalarına neden oluyor.

‘KREDİ PAKETİ, VATANDAŞLARI EV SAHİBİ YAPARKEN BİZLERİ DE YENİ PROJELER YAPMAYA SEVK ETTİ’

Pandemi döneminde sekteye uğramayıp devam eden nadir sektörlerden biri oldu inşaat sektörü. Artan maliyetler ve ev fiyatlarının birden yükselmesini de göz önünde bulundurarak süreci anlatır mısınız?

Geçen sene mart ayında, tüm dünyada neredeyse bütün sektörler durdu. Biz de inşaat sektörü olarak inşaatların yapımına devam etsek de satışı noktasında bir duraklamaya girdik. Geçtiğimiz yaz aylarında hükümetin çıkardığı kredi paketiyle özellikle yerli piyasada çok ciddi hareketlilik oldu. Bu hareketlilik de cumhuriyet tarihinde görülmemiş bir inşaat hareketliliğine neden oldu. Elimizdeki stoklar tükendi, yeni inşaat projelerine başladık.

‘DÖVİZİN ARTIŞI, İNŞAAT MALİYETLERİNİ ETKİLEDİ’

Ekonomik parametreler ve dövizin kontrolsüz artışından sonra inşaatın hammaddelerinde yüksek fiyat artışları ile karşılaştık. Özellikle demir fiyatı bizleri çok etkiledi ve maliyetlerin yükselmesine neden oldu. Geçen sene döviz hareketliliği ile inşaat hammaddelerinde fiyat artışlarının istatistiğini yaptık. Bu istatistikte, inşaat malzemelerinin artışı, kur artışından daha fazla… İnşaat sektöründe hem maliyetler arttı hem teminler zorlaştı ayrıca vadeler kısaldı. Bu üç neden birleşince de konut fiyatları arttı. Etkilenen bu fiyatlardan, kredilerin faiz oranlarının yükselmesinden dolayı, yerli halkın konut alımı zorlaştı. Şuan vatandaşlarımıza kredi kullanarak ev almak mantıklı gelmiyor fakat önümüzdeki günlerde hükümetten gelecek kredi paketi gelirse vatandaşların alım, yatırımcıların yatırım gücü artar.

‘ÇOK YOĞUN TALEP VAR’

Özellikle konut alımı yapanların yabancılar olduğunu gözlemliyoruz. Alanya konut satışlarında da istatistiklere göre başarılı görünüyor. Bu başarıyı neye bağlıyorsunuz?

Alanya’da yerli piyasa haricinde yabancıdan yoğun bir talep geldi. Bu durum, özellikle şehrin bazı noktalarında inşaat çalışmalarını daha da hızlandırdı. Özellikle geçtiğimiz kış ayında çok hızlı satışlar gerçekleşti. Bu başarılı satışlar, emlak istatistiklerinde bir ilçe olarak Alanya’nın başarısını da göstermiş oldu. Satışlarda önemli bir pay da devletten geldi tabii, yabancıların belli bir meblağ üzerinde konut alımlarında vatandaşlık verilmesi, hem döviz girdisini hem de inşaat sektörünün daha da hızlı ilerlemesini sağladı. Vatandaşlık dışında da Alanya’mızın tercih edilmesinin sebepleri olan örneği az bulunan coğrafyamızda, neredeyse her mevsim denize girilmesi, güneşi, tarihi, denizi, uzun plajları, yaylaları, kent hayatının her mevsim yaşıyor olması da büyük etken.

Bugüne kadar kaç inşaat projesine imza attınız?

Ofisimizde şuan 55 mimar ve mühendis arkadaşımla 70’ye yakın proje ürettik. 40’a yakın inşaat tamamladık. 60’a yakın da sadece dışarıya kentsel dönüşüm hizmeti verdik.

‘GÜVEN, GÜVEN, GÜVEN!’

Projelerinizde olmazsa olmazlarınız var mı, bir evi ev yapan sizce nedir?

Bizim olmazsa olmazımız, projenin güvenli olması. Hem inşaat yapım aşamasında ekip arkadaşlarımızın iş güvenliğine hem de tüm projelerimizin temelinden betonuna, demirine, elektrik aksamına konuta dair tüm gereksinimlere kadar her noktada, o evin içinde yaşayacaklara sağlıklı, konforlu ve güvenli yaşam alanı sunmak temel amacımız. Diğer her şey talebe göre gerçekleştirilir.

‘1.000 ADET FİDAN BAĞIŞI PAYLAŞIMIMIZ, ÇEVREMİZE DAĞILDI VE BAĞIŞ ORANI KATLANDI’

Geçtiğimiz günlerde Alanya ve bölgemiz yangınla mücadele etti, yer yer söndürme çalışmaları da devam ediyor. Sizin de fidan desteği verdiğinizi biliyoruz ancak haricen yürüttüğünüz çalışmalar var mı?

Öncelikle bölgemize, ülkemize geçmiş olsun. Allah bir daha tekrarını göstermesin. Hayatını kaybedenlere da Allah’tan rahmet diliyoruz. Yangınla mücadele herkesin en azından zor günleri atlatana kadar birlik ve beraberlik içinde çalışması gerektiğini savunduk hep. Tüm yangınlar bittiğinde ve söndürme çalışmalarının da son bulduğunda Fenercioğlu A.Ş. olarak Tema Vakfı aracılığı ile fidan bağışımız toprak ile buluşacak. Ben, yapılan yardımın paylaşım yapılmasını doğru bulmuyorum ama Tema Vakfı bunu özellikle istedi. Paylaşımımızı gören dostlarımız da bu bağış zincirine katıldı.

‘AVRUPA’DA TÜRK BAYRAĞI DALGALANDIRMAK’

Fenercioğlu A.Ş.’nin yeni hedefleri nelerdir?

Çok dinamik bir firmayız, hedeflerimiz çok büyük. “Hayal edebildiğin her şey gerçektir” sloganımızı sonuna kadar yaşatacağız. Elimizdeki tüm projelerimizi, en iyi şekilde teslim edip yeni projelere daha, daha ve daha iyilerini hedefleyerek çalışmaya devam edeceğiz. Yeni hedeflerimizden biri, yurtdışında inşaat yapmak. Bu proje ile ilgili Avrupa’nın en önemli kentinde bayrağımız dalgalanacak. Bu kış, bir girişim yapmayı planlıyoruz.

‘BURS, STAJ VE İŞ İMKANI SAĞLIYORUZ’

Pazartesi Sohbeti’ne katıldığınız için teşekkür ederim. Eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Biz teşekkür ederiz. Eğitime büyük önem veriyoruz. Özellikle inşaat mühendisliği bölümü okuyan öğrencilere burs verdiğimizi söylemek istiyorum. Ayrıca staj ve iş noktasında da Fenercioğlu A.Ş. olarak genç, dinamik ve parlak fikirlere kapımız sonuna kadar açık. Bize ulaşmakta çekinmesinler, elimizden gelen tüm desteği sağlamak için hazırız.