Skip to main content
Haber

FENERCİOĞLU, ALANYA’DAN DÜNYAYA AÇILDI

By 25 Temmuz 2023Ekim 20th, 2023No Comments

Alanya’da kurulan, Antalya’da kentsel dönüşüm, inşaat, tarım gibi sektörlerde faaliyet gösteren Fenercioğlu İnşaat, İstanbul ve İzmir’de kentsel dönüşüme odaklandı. Şirket, İspanya, Bodrum ve Kıbrıs’ta yeni konut projelerine hız verdi.

Türkiye’de 6 Şubat’ta gerçekleşen büyük deprem ile neredeyse hepimiz oturduğumuz evlerimizin güvenliğini, bina zemininin sağlamlığını sorgulamaya başladık. Kentsel dönüşümü her zamankinden daha fazla konuşur olduk, projelerin güvenliğini daha çok sorgulamaya başladık. Fenercioğlu A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Aycan Fenercioğlu, korkunç depremin çok öncesinde Türkiye ve dünya genelinde güvenli konut projeleri geliştirmeye ve alanlarını genişletmeye başladıklarını söylüyor. Alanya’da kurulan ve daha çok Antalya civarında kentsel dönüşüm, inşaat, tarım gibi birden fazla sektörde faaliyet gösteren Fenercioğlu İnşaat, hızlı bir şekilde İstanbul ve İzmir’deki kentsel dönüşüm projelerine de odaklandı. 2 yıl gibi kısa bir zamanda sektöründe öncü firmalardan biri haline gelerek İspanya, Bodrum ve Kıbrıs’ta da “önce güvenlik” diyerek yeni konut projelerine hız verdi. Yurtiçi ve yurtdışında 30 projelerinin devam ettiğini belirten Fenercioğlu, bunlar arasında başlangıç aşamasında projelerinin de olduğunu, bazı projelerinin tarihlerini belirlediklerini Eylül ayından sonra biraz daha hızlanmayı hedeflediklerini söylüyor. Fenercioğlu, “Özellikle Kuzey Kıbrıs, Bodrum ve İspanya’daki projelerimizle vizyonumuzu bu bölgelere de yansıtmak istiyoruz. Yıl sonuna doğru yine kentsel dönüşümle ilgili İzmir’de bir proje geliştirmeyi hedefliyoruz” diyor.

2025’te 50 şantiye hedefi

Fenercioğlu İnşaat, 2025 yılında 50 şantiye yaparak dünyanın farklı yerlerine ulaşmayı hedefliyor. Merkezi şu anda Alanya, Antalya’da olan şirketin merkezi, orta vadede İstanbul ya da ülkemizin başka büyük bir kentinde belki Avrupa’nın bir kentinde olabilir.

KKTC VE İSPANYA’DA PROJE

İstanbul’un hızlı bir şekilde yenilenip güvenli yapılara kavuşması gerekiyor. Kentsel dönüşüm projesinin hızlanması için birçok kanun çıktığını ama bunların hızlandırılması açısından çıkması gereken yeni kanunlar da olduğunu belirten Fenercioğlu, kentsel dönüşümü öncelikle vatandaşa iyi anlatmak gerektiğini vurguluyor. KKTC’ye geçtiğimiz yıl yatırım yapmaya başlayan şirket, önümüzdeki dönemde birçok insanın bir arada yaşayabileceği, sadece daire değil yaşam satın aldığı projeler hedefliyor. Fenercioğlu, “Günümüzde insanlar tatil için tercih ettiği konutlarında en azından mevsimsel rahatlıkları hissetmek istiyor. Kuzey Kıbrıs bu anlamda çok uygun. Ben uzun vadede Kıbrıs’taki arsa ve konut fiyatlarının biraz daha yükseliş kaydedeceğini düşünüyorum” diyor. Yaptıkları araştırmalarda özellikle İskandinav bölgesinin ve İngilizlerin daha çok İspanya’dan mülk edindiğini gördüklerini ve güney sahillerinde Alicante bölgesine yatırım kararı aldıklarını belirten Fenercioğlu, şöyle devam ediyor: “Hedefimiz özellikle oradan mülk edinen Avrupalılara daire satmak. Türkiye’den de daire almak isteyen insanların burayı talep ettiğini gördük. Özellikle Türkiye’de “Golden Vize” almak isteyen birçok vatandaşımızda İspanya bölgesine yatırım yapmayı tercih ediyor. Bu anlamda hem kendi ülke vatandaşlarımız hem de Avrupa vatandaşlarını hedef alan bir proje hazırlığı içerisindeyiz. Önümüzdeki sonbahar aylarında projeye
başlamayı hedefliyoruz.”